O przedszkolu | Informacje | Kadra | Archiwum |
Nasze prace | Piosenki | Filmy |
22 czerwca przedszkolaki spotkały się na dużej sali w przedszkolu, by oficjalnie zakończyć rok szkolny 2016/2017. Zaśpiewały piosenki, wyrecytowały wierszyki, odebrały dyplomy i książeczki z rąk pani dyrektor Janiny Włodyki. Dla kilku "Motylków" i grupy "Misiów" był to ostatni rok w naszej placówce - od września będą już uczniami pierwszej klasy. Wszystkim naszym wychowankom życzymy udanych, pełnych przygód wakacji. Wypocznijcie, żebyście we wrześniu byli gotowi na nowe wyzwania.
W sobotę, 10 czerwca przedszkolaki wraz z rodzicami i paniami wybrały się na wycieczkę integracyjną do ośrodka "Kobakówka" w Mogielnicy. Na miejscu gości powitała pani wicedyrektor Janina Włodyka, po czym rozpoczęła się prawdziwa zabawa! Przedszkolaki wraz z rodzicami brały udział w wesołuch tańcach na parkiecie, a następnie w zawodach sportowych, jak przeciąganie liny, bieg z jajkiem, przelewanie wody na czas, bitwa papierowymi kulami czy pokonywanie skomplikowanego toru przeszkód. Panie przygotowały dla dzieci kącik Montessori, plastyczny i wielki stół ze strojami, w które dzieci chętnie się przebierały. Można było zjeść pyszną kiełbaskę, lody, pomalować sobie buzię, albo dostać kotka z balona. Zabawa była świetna, a atrakcji bardzo wiele, więc dzień zaliczyć trzeba do wyjątkowo udanych. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się w jeszcze liczniejszym gronie.
W środę, 7 czerwca - dzieci z grupy "Motylki" wybrały się do Zespołu Szkół Technicznych przy ul. Matuszczaka, aby uczestniczyć tam w zorganizowanym przez nauczycieli ZST oraz uczniów przedstawieniu dydaktycznym pt.: "UWAGA! UWAGA! UWAGA! Z OGNIEM TO NIE JEST ZABAWA!" na podstawie bajki "Jak Wojtek został strażakiem". Była to akcja przygotowana dla przedszkolaków z Rzeszowa i okolic. Wszystkim widzom, profesjonalnie przygotowany występ bardzo się podobał o czym świadczyły wybuchy radości w trakcie przedstawienia oraz gromkie brawa po jego zakończeniu. Następnie odbył się quiz wiedzy nt. obejrzanego przedstawienia, podczas którego każda prawidłowa odpowiedź była nagrodzona. Miłą niespodzianką dla dzieci było spotkanie ze strażakami z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. A wszystko po to, by uświadomić sobie, jak ważne jest bezpieczeństwo w domu, w przedszkolu i na ulicy. "Motylki" mogły oglądać wyposażenie samochodu strażackiego i przymierzać strażackie kaski. W trakcie spotkania, strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku.
Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. W Polsce Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 w dniu 1 czerwca. Po śniadaniu, przy wspaniałej pogodzie, wszystkie przedszkolaki wyszły do ogrodu, aby aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Dzieci miały możliwość wykazania się w różnych sportowych konkurencjach. Wszyscy dobrze się bawili i głośno dopingowali swoich kolegów. Po zabawach ruchowych było również malowanie twarzy. Piękne malowidła zdobiły buźkę niejednego przedszkolaka. Nie zabrakło także słodkich niespodzianek.
5 czerwca nasze przedszkole po raz ostatni w tym roku szkolnym odwiedzili artyści z teatru "Krak-Art". Przedstawienie, które zaprezentowali naszym podopiecznym to "Jaś i fasolowe drzewo". Ta opowieść, zrealizowana na podstawie znanej angielskiej baśni opowiada o przygodach chłopca z ubogiej rodziny, który, zmuszony złą sytuacją materialną, rusza na targ sprzedać krowę. Spotkana na targu zielarka, w zamian za Krasulę daje mu ziarna zaczarowanej fasoli, które Jaś ma zakopać w ziemi. Fasola zaczyna rosnąć i sięga chmur. Zaciekawiony chłopiec postanawia wspiąć się na nią. Tam spotyka Panią Olbrzym, która chcąc pomóc Jasiowi, w prezencie daje mu kurę znoszącą złote jajka oraz zaczarowany flet. Przyjemne przedstawienie, zrealizowane w ciepłym klimacie, uczy dzieci, że zdrowie, miłość i rodzina są ważniejsze niż bogactwo. Przedszkolaki z zainteresowaniem oglądały spektakl. Do zobaczeni za rok!
2 czerwca w dużej sali przedszkola zebrali się rodzice "Smerfów", by wziąć udział w przygotowanej przez przedszkolaki uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty. Średniaki pięknie śpiewały, tańczyły i recytowały, żeby uczcić tę wyjątkową okazję. Mamusie i tatusiowie ze wzruszeniem oglądały swoje pociechy na scenie. Paniom "Smerfów" dziękujemy za to, że tak świetnie przygotowały swoich podopiecznych, a rodzicom jeszcze raz życzymy wszystkiego najlepszego.
19 maja przedszkolaki ze starszych grup - "Krasnale", "Motylki" i "Misie" uczestniczyły w spektaklu "Bezpieczni w pobliżu budowy", zorganizowanym przez firmę SKANSKA. Bohaterowie przedstawienia - Tomcio Brygadzista, Zebra Drogowa i Babcia Jadzia - w przystępny sposób i z humorem informowali naszych wychowanków, jak bezpiecznie przejeść przez ulicę, dlaczego warto nosić odblaski i z jakimi zagrożeniami wiąże się wejście na plac budowy. Starszaki z zainteresowaniem oglądały spektakl i prawidłowo odpowiadały na pytania aktorów. Informacje przekazane przez wesołych bohaterów z pewnością pozostaną w główkach naszych przedszkolaków.
Dzień Polskiej Niezapominajki to święto przyrody obchodzone corocznie 15 maja, które zapoczątkował redaktor radiowej "Jedynki" Andrzej Zalewski. Holendrzy słyną z tulipanów, Francuzi z konwalii, Anglicy kojarzeni są z hiacyntami, a redaktor Zalewski zaproponował skromny kwiat - niezapominajkę, jako kwiatowy symbol Polski. Zwrócił on uwagę, że ekologia to nie tylko ochrona przyrody przez wielkie "O", czyli rezerwaty, parki i pomniki przyrody. To także każde działanie, które możemy wykonać w codziennym życiu, np. oszczędzając wodę, energię, segregując śmieci czy dbając o czystość w lesie. Święto Niezapominajki jest uniwersalnym świętem - przypomina nie tylko o bogactwie i pięknie ojczystej przyrody, ale także o osobach, które kochamy. W naszym przedszkolu grupa "Motylki" również nie zapomniała o tym święcie. Panie wychowawczynie przybliżyły dzieciom znaczenie tego święta, przedszkolaki wysłuchały "Bajki o niezapominajce" E. Zawilińskiej. Bawiły się i tańczyły przy piosence "Niebieski walczyk", kolorowały oraz rysowały kwiaty niezapominajki. Organizując Święto Polskiej Niezapominajki staramy się nie tylko rozbudzać w dzieciach miłość i szacunek do otaczającej przyrody, ale także kształtować wśród nich pozytywne uczucia, postawy przyjaźni i serdeczności.
W maju nasze przedszkole odwiedzili dobrze nam znani aktorzy z krakowskiego teatru "Krak-Art". Tym razem przyjechali, by zapoznać przedszkolaki z legendą o Bazyliszku - słynnym warszawskim stworze z głową koguta, ogonem węża i oczami żaby. Syn znanego płatnerza Wojtuś nie słuchając przestróg ojca, wybiera się do kamienicy Na Krzywym Kole w poszukiwaniu skarbów i znika bez wieści. Na ratunek bratu wyrusza dzielna Jadwisia. Dzięki pomocy tajemniczego Alchemika poznaje sposób na pokonanie Bazyliszka. Jest to pełna humoru opowieść o braterstwie i przyjaźni, przybliżająca dawno już zapomniane zawody, jak: snycerz, bednarz, płatnerz, kołodziej czy zdun. Przedszkolakom jak zawsze bardzo się podobało. Czekamy na kolejne przedstawienia!
Miło nam poinformować, iż nasza wychowanka Zofia Gałuszyńska z grupy "Biedronki" otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt "Motyle". Praca została wykonana pod kierunkiem wychowawców: Urszuli Bura i Marzeny Pacześniak. Zosi serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
28 kwietnia po południu, w dużej sali przedszkola odbyły się dwa ważne wydarzenia - przegląd piosenki Majki Jeżowskiej i konkurs recytatorski pt. "Jak poeci widzą dzieci?". Najpierw wystąpiło pięciu odważnych śpiewaków, którym czasem pomagało rodzeństwo. Następnie na scenę wyszli mali aktorzy, którzy wzruszali i rozśmieszali publiczność własnymi interpretacjami znanych wierszyków. Wszystkie występy bardzo się podobały, a jury w którym zasiadali pan dyrektor Piotr Kłęk, pani wicedyrektor Janina Włodyka oraz pani Agatka Bukowska, postanowiło wyróżnić recytację Tymka Bokoty, Lenki Dul, Ilonki Cheberdyn i Julki Popek. Bardzo dziękujemy wszystkim małym artystom oraz ich rodzicom, którzy wiele trudu włożyli w przygotowanie swoich pociech. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znowu będziemy razem śpiewać i recytować.
23 kwietnia to wielkie święto przyjaciółki każdego dziecka - książki. Z tej okazji przedszkolaki z "Tygrysów" i "Krasnali" wzięły udział w specjalnych zajęciach. Maluszki wybrały się do biblioteki publicznej, gdzie pani bibliotekarka opowiedziała im wiele ciekawych rzeczy i przeczytała jedną z przygód Martynki. "Tygrysy" z wielkim zainteresowaniem spacerowały między półkami pełnymi książek i chętnie oglądały wybrane przez siebie pozycje. Średniaki z "Krasnali" podczas zajęć poznały historię pisma i książki, jej szczegółową budowę oraz proces powstawania. "Krasnale" mogły też obejrzeć przyniesione przez panią Karolinę stare, stuletnie wydania "Pana Tadeusza" i hymnu Polski. Następnie oglądały specjalnie na tę okazję przygotowane przeróżne książki dla dzieci. Mamy nadzieję, że ten wyjątkowy dzień rozbudzi w naszych podopiecznych miłość do literatury.
Podczas kwietniowej audycji muzycy Filharmonii Podkarpackiej zabrali nas w świat folkloru. Przedszkolaki mogły posłuchać znanych melodii, oraz utworów wielkich kompozytorów, którzy inspirowali się muzyką ludową. Dzieci miały też okazję pooglądać piękne stroje regionalne, w których przyjechali do nas muzycy, poznały również kolejne ciekawe instrumenty. Bardzo dziękujemy za wspaniałą audycję i już czekamy na kolejną.
Co roku 22 kwietnia, na całym świecie obchodzone jest uroczyście wyjątkowe święto - Międzynarodowy Dzień Ziemi>. W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy, choć przez chwilę pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie. Zanim wielcy tego świata wymyślą plan ratowania Ziemi, nasze przedszkolaki uczą się, jak żyć ekologicznie. W minionym tygodniu szczególnie zastanawiały się jak chronić nasz wspólny dom - Ziemię, jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom stał się czysty, zdrowy i piękny. W trakcie wspólnej zabawy dzieci segregowały odpady poznając znaczenie recyklingu dla ochrony środowiska, wzięły udział w quizie ekologicznym, rozwiązywały zagadki a także wykonały plakat o tym, jak żyć w zgodzie z przyrodą.
12 kwietnia dzieci z grupy "Motylki" udały się na lekcję pokazową do klasy IIIa szkoły podstawowej. Celem wizyty było przybliżenie dzieciom wizerunku szkoły do której niektóre z nich, już od września, będą uczęszczać. Tematem lekcji były tradycje i symbole wielkanocne. Przedszkolaki z wielkim uwagą słuchały czego uczą się ich starsi koledzy i koleżanki, na chwilę zamieniły się z nimi miejscami, zasiadając w szkolnych ławkach, obejrzały zeszyty i książki z których korzystają a także zapoznały się z prawami i obowiązkami ucznia. Na zakończenie wspólnie z trzecioklasistami przedszkolaki wykonały i ozdobiły świąteczne pisanki. Z uśmiechem na twarzy, zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do sali przedszkolnej. Serdecznie dziękujemy pani Kasi Wronie za zaproszenie, miłą atmosferę i ciekawie przeprowadzone zajęcia. Do zobaczenia już we wrześniu!
Z radością informujemy, że praca plastyczna przedszkolaków z grupy "Krasnale", wykonana pod kierownictwem pani Karoliny Karst, zdobyła wyróżnienie w konkursie plastycznym programu "Dzieciaki - mleczaki". Dzieciom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
7 kwietnia był chyba jednym z najsłodszych dni w roku szkolnym w grupie "Motylki", bowiem swoje święto miała uwielbiana przez wszystkich czekolada. Mleczna, gorzka, biała czy smakowa, cieszy się uznaniem wśród wszystkich i jest najpopularniejszym smakołykiem na całym świecie. W tym dniu w ubiorze przedszkolaków dominował kolor czekolady - brąz i biel a także duża dawka dobrego humoru. Zajęcia zatytułowane "Uśmiech w kostkach" miały na celu popularyzację i upowszechnienie historii czekolady oraz jej wartości zdrowotnych. Podczas święta czekolady nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku. Była słodka zabawa, podczas której najmłodsi rozpoznawali czekolady po smaku: bakaliowa, deserowa, toffi, truskawkowa. Szkoda, że ten czekoladowy dzień może zdarzyć się tylko raz w roku. Musimy pamiętać, że czekoladę należy jeść z umiarem.
Z okazji Światowego Dnia Zdrowia, który przypada 7 kwietnia, nasze przedszkolaki z grup "Smerfy" i "Biedronki" przygotowały kolorowe, wiosenne kanapki a "Motylki" - owocowe szaszłyki. Wszystkie dzieci dobrze wiedzą, że zdrowa dieta jest bardzo ważna, bo dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Zaczynając dzień od solidnej dawki zdrowej energii dajemy naszemu ciału sygnał, by zaczął działać na pełnych obrotach. Aż miło było patrzeć, jak przedszkolaki w artystyczny sposób ozdabiały kromki chleba i szaszłykowe patyczki. Przygotowane własnoręcznie i samodzielnie przez dzieci posiłki były pyszne, zdrowe i kolorowe.
6 kwietnia 2017r. w naszym przedszkolu odbył się II turniej pt. "Zostań mistrzem układania puzzli". Był on przeznaczony dla dzieci w wieku 3-6 lat. Układanie puzzli to znakomita forma spędzania czasu wolnego. Uczy cierpliwości, skupienia, ćwiczy pamięć wzrokową, wytrwałość oraz kształtuje umiejętności "zdrowej" rywalizacji. Wszyscy uczestnicy turnieju wykazali się wspaniałą koncentracją i spostrzegawczością. Podczas konkursu panowała cisza, skupienie i pełna mobilizacja, co świadczy o wielkim zaangażowaniu przedszkolaków. Wśród dzieci 3-4 letnich I miejsce zajął Stanisław Banaś, II miejsce wywalczył Maksymilian Płonka, III miejsce Wojciech Pieńkosz. Obrazek 100-elementowy wśród dzieci 5-6 letnich najszybciej ułożyła Karolina Stadnicka, II miejsce zajął Antoni Niedziałek, III miejsce Mikołaj Woźnicki. Zwycięzcy oraz wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Turniej cieszy się dużym zainteresowaniem i na stałe wpisał się w kalendarz imprez przedszkola. Zapraszamy już na kolejną edycję za rok.
Z okazji Światowego Dnia Cukiernika, który odbywa się w marcu, przedszkolaki z grup "Krasnale" i "Motylki" odwiedziła pani Marta Trześniowska, która zajmuje się przygotowywaniem słodkich wypieków. Pani Marta przyszła do nas z tortem, który pięknie ozdabiała figurkami z masy cukrowej, opowiadając dzieciom, co trzeba do zrobienia pysznego smakołyku. Przedszkolaki słuchały i podziwiały z zapartym tchem i wielkim zainteresowaniem. Na koniec czekała niespodzianka - każdy dostał kawałek tortu do zjedzenia! Pani Marcie dziękujemy za pokaz i pyszności, które dla nas przygotowała.
Dzieciaki z grupy "Tygryski" już nie mogły doczekać się wiosny, dlatego też o roślinkach zaczęły rozmawiać już na początku marca. Chodziły na spacery aby, obserwować budzącą się do życia przyrodę, rozmawiały o tym jak dbać o przyrodę, wykonywały prace plastyczne inspirowane roślinami. Przedszkolaki założyły także ogródek na przedszkolnym parapecie. Dzieci zasadziły w doniczkach cebule na szczypiorek, fasolę oraz pomidory. Przedszkolaki podlewały i bacznie obserwowały roślinki każdego dnia. Dziś "Tygryski" wiedzą, czego potrzebuje roślina do życia i wiedzą, że o przyrodę trzeba dbać, bo rośliny dają ludziom dużo dobrego.
23 marca przedszkolaki ze starszych grup wybrały się do kina "Zorza" na musical Teatru Forte "Dzwonnik z Notre Dame". Przedstawienie to piękna opowieść o garbatym Quasimodo, który pokonuje swój lęk przed otoczeniem, przełamując barierę samotności i odrzucenia. Dziś, w czasach coraz większego zapotrzebowania na tolerancję, kiedy konieczne jest uczenie najmłodszych, by nie wyśmiewali się z odmienności innych, historie takie jak ta, mają swój niezwykły wydźwięk. Mogą odbijać się pozytywnym echem, którego ich twórcy nawet sobie nie wyobrażali. Mamy nadzieję, że przesłanie, płynące z musicalu, pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków.
Zgodnie z przyjętą tradycją, co roku przedszkolaki witają Wiosnę kolorowym korowodem z "Marzanną", idąc ulicami Rzeszowa. Tak samo było w tym roku, w dniu 21 marca. Wszystkie grupy przedszkolne pożegnały panią Zimę, a przywitały Wiosnę, wymachując kolorowymi chorągiewkami. Nie zabrakło także wspólnych śpiewów. Podczas przemarszu dzieci mogły poczuć pierwsze promyki wiosennego słońca i zachwycić się pięknem przyrody, budzącej się do życia.
Dnia 17 marca, w związku z obchodami "Światowego Dnia Morza" przedszkolaki z grupy "Motylki" "wyruszyły" w morską wyprawę. Nie mogło więc zabraknąć opowiadań związanych z morzem i marynarzami. "Motylki" dowiedziały się, co nam daje morze i jak powinniśmy o nie dbać, aby przez długie lata było naszą chlubą, a także przypomniały sobie jakie rośliny i zwierzęta możemy tam spotkać. Na zakończenie dzieci odrysowały i wycięły kolorowe koniki morskie. Z papierowych form do babeczek zrobiły płetwy. Na koniec brzuszek konika ozdobiły cekinami.
W marcu Teatr Atr-Re przyjechał do naszego przedszkola ze spektaklem "Wilk i zając". W opartym na znanej, rosyjskiej bajce przedstawieniu, zwierzaki pojawiają się w trzech zabawnych epizodach. Zając występujący, jako właściciel restauracji, dentysta i policjant, spotyka się z Wilkiem. Pełen komicznych sytuacji i humoru spektakl rozśmieszał, a zarazem uczył dzieci odpowiednich zachowań w konkretnych sytuacjach życiowych. Przedszkolaki jak zwykle miały możliwość zagrania kilku ról, tworząc z aktorami wspaniałe widowisko. Nie możemy się już doczekać następnego przedstawienia!
Dzień Kobiet to marcowe święto, o którym nie zapominają przedszkolaki z naszego przedszkola. W każdej grupie odbyły się obchody tego wyjątkowego dla wszystkich pań dnia. Chłopcy złożyli życzenia wychowawczyniom i koleżankom , wręczyli też dziewczynkom drobne upominki. Mamy nadzieję, że nasi wychowankowie będą pamiętać o tym, aby z szacunkiem odnosić się do wszystkich kobiet każdego dnia, nie tylko 8 marca.
6 marca przedszkolaki miały możliwość wysłuchania audycji muzycznej pt: "Szczypta klasyki - skąd znamy tę muzykę?" w wykonaniu artystów z Filharmonii Podkarpackiej. Dzieci mogły posłuchać utworów znanych kompozytorów: Bacha, Mozarta czy Vivaldiego. Dowiedziały się, że często taka muzyka pojawia się jako ilustracja telewizyjnych bajek, filmów, reklam czy nawet jako sygnał telefonu komórkowego. Ciekaw, czego dowiemy się za miesiąc?
"Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła" - mówi staropolskie przysłowie. Zgodnie z tradycją Tłusty Czwartek obfitował w naszym przedszkolu w przepyszne pączki. Jest to przysmak, który smakuje chyba wszystkim na świecie. Trudno sobie wyobrazić, aby ktoś zapomniał o spróbowaniu w ten dzień, pulchnego, smakowitego ciastka, co stanowi zadośćuczynienie wielowiekowej polskiej tradycji. Taki zwyczaj nam się bardzo podoba i jesteśmy jego gorącymi zwolennikami!
Po raz kolejny do naszego przedszkola przybyła grupa teatralna "Art-Re" z Krakowa. Tym razem artyści zabrali naszych milusińskich w baśniowy świat Andersena. Przedszkolaki, za sprawą Wróżki poznały losy Kaja i Gerdy z baśni pt. "Królowa Śniegu". To opowieść o dzieciach, które przyjaźniły się ze sobą do czasu, kiedy za sprawą okrutnej królowej zostają rozdzieleni. W serce Kaja trafia odłamek zwierciadła, które sprawia, że chłopiec staje się niegrzeczny i zły, a jego serce zamienia się w kawałek lodu. Zafascynowany Królową Śniegu daje się uprowadzić do jej pałacu. Zrozpaczona Gerda wyrusza na poszukiwania przyjaciela, mimo czyhających na nią niebezpieczeństw. Podczas swej wędrówki do zamku królowej spotyka Rozbójnika, Renifera, Kruka, oraz Królewicza. Kostiumy, dekoracje, ale przede wszystkim wspaniała gra aktorów, przyczyniły się do wielkiego sukcesu przedstawienia. Ich kreatywność, otwartość i wyjątkowe poczucie humoru wywoływały salwy śmiechu u dzieci. Aktorzy zostali nagrodzeni głośnymi brawami. Bardzo dziękujemy grupie teatralnej za wspaniałe przedstawienie i świetną zabawę.
23 lutego nasze przedszkole odwiedziła pani Katarzyna Pokrzywa - pracownik schroniska dla bezdomnych zwierząt "Kundelek" w Rzeszowie. W rozmowie z dziećmi wyjaśniła, co to jest schronisko i dlaczego trafiają tam zwierzęta. W prezentacji multimedialnej dzieci obejrzały krótki film o schronisku, przedstawiający jego czworonożnych mieszkańców oraz wolontariuszy odwiedzających placówkę. W ramach wolontariatu można przychodzić do schroniska, by pomagać w opiece nad zwierzętami. Jest też możliwość zaadoptowania pieska lub kotka. Następnie pani Kasia zwróciła uwagę na to, jak właściwie opiekować się czworonogami. Podkreślała również potrzebę umieszczania na obróżce informacji: imienia pieska oraz telefonu kontaktowego do właściciela. Na zakończenie przedszkolaki zaśpiewały dla gościa znaną wszystkim piosenkę "Puszek - Okruszek", a także przekazały liczne dary dla schroniska. Pani Kasia przyjęła je z ogromną wdzięcznością i radością. Wszystkim rodzicom, którzy tak hojnie włączyli się do akcji serdecznie dziękujemy.
13 lutego sala ruchu w przedszkolu zamieniła się w arenę cyrkową, bowiem zawitali do nas artyści cyrku "SZOK". Już od samego rana z wielką niecierpliwością przedszkolaki czekały na występy artystów. I tak, z zapartym tchem śledziły pokaz chodzenia na szczudłach, żonglerki czy magiczne sztuczki. Dzieci były nie tylko widzami, ale także próbowały swych talentów cyrkowych włączając się czynnie do zabawy. Wielkim zaskoczeniem był też widok dużego węża albinosa. Znaleźli się odważni, którzy bez żadnych oporów głaskali jego aksamitną skórę, a ci najodważniejsi trzymali go nawet na rękach. Po tych emocjonujących chwilach obejrzeliśmy wspaniały popis tańca z obręczami, pokaz jazdy na rowerku o jednym kole oraz na mini rowerku. Dziękując za wspaniałą zabawę, artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Karnawał wciąż trwa, wszyscy chodzą na bale, zabawy mnie mogło więc zabraknąć i w naszym przedszkolu! Na dużej sali zebrały się przedszkolaki wszystkich grup, przebrane w kolorowe kostiumy ulubionych bohaterów, pięknych księżniczek i wesołych zwierzątek. Dzieci tańczyły, śpiewały, brały udział w przeróżnych konkursach i zabawach. Nasz wodzirej, pan Daniel, urządził też wybory króla i królowej balu każdej z grup. Bal był wspaniały i jesteśmy pewni, że w przyszłym roku będzie jeszcze weselej!
W lutym po raz kolejny przedszkolaki spotkały się z muzykami Filharmonii Podkarpackiej na audycji pt. "Karnawałowa podróż dookoła świata". W muzycznej wyprawie towarzyszyły nam melodie z odległych zakątków świata: samba, cha-cha, tango. Było rytmicznie, tanecznie a przede wszystkim wesoło.
3 i 10 stycznia były wyjątkowymi dniami dla przedszkolaków z "Motylków" i "Krasnali". W tych dniach bowiem każda z grup zaprezentowała swoim najbliższym wyjątkowy program artystyczny, do którego dzieci przygotowywały się od wielu tygodni. Podczas "Wieczorów kolęd i pastorałek", w pięknie przystrojonej dużej sali, przedszkolaki wspaniale zaśpiewały, przywołując jeszcze na chwilę atmosferę Bożego Narodzenia. "Krasnale" zaprezentowały dodatkowo wiersze i piosenki dla Babć i Dziadków, którzy licznie przybyli na uroczystość. Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za przybycie!
Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię: radość i oczekiwanie na pierwszą wigilijną gwiazdkę. Dla wielu jest to czas spotkań w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, wspólnego kolędowania. Także u nas nastał ten cudowny dla wszystkich czas. 21 grudnia odbyła się w naszym przedszkolu uroczysta Wigilia, w której udział wzięły przedszkolaki oraz pracownicy przedszkola. Z tej okazji wszyscy byli odświętnie ubrani, a sala i stoły - pięknie udekorowane. Pan Dyrektor życzył zebranym wszelkiej pomyślności i radosnego przeżywania zbliżających się Świąt. Przedszkolaki zaśpiewały przygotowane wcześniej kolędy i pastorałki. Rozmowy przy wigilijnym stole wprowadziły wszystkich w świąteczną atmosferę, pełną radości, nadziei i życzliwości. Cała uroczystość przebiegła w bardzo miłej, podniosłej atmosferze, wywołując radość i uśmiech na twarzach dzieci. Takie chwile nie tylko przybliżają tradycje i zwyczaje świąteczne, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.
W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom", tuż przed świętami grupę "Smerfów" odwiedziła mama Olka, pani Renata, która przyniesionymi książkami wprowadziła dzieci w świąteczny nastrój. Pani Renata czytała dzieciom o tradycjach związanych z ubieraniem choinki i znaczeniem ozdób, które się na niej wiesza. Na koniec spotkania dzieci dostały od mamy Olusia piękny upominek i coś słodkiego do przekąszenia.
Okres przedświąteczny to czas wielu przygotowań dla jeszcze piękniejszego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. W naszym przedszkolu czterolatki z grupy "Smerfy" również poczyniły takie przygotowania i wspólnie ze swoimi paniami upiekły smaczne pierniczki, których cudowny zapach zagościł w całym budynku. Dzieci jak zwykle stanęły na wysokości zadania i ich zaangażowanie było na najwyższym poziomie.
W grudniu grupa "Krasnali" odbyła kolejną podróż palcem po mapie - tym razem do Włoch. Nasza trzecia wyprawa była jeszcze ciekawsza, gdyż przewodnikami byli państwo Beata i Dario Muci, dziadkowie Dawidka, na stałe mieszkający w słonecznej Italii! Goście opowiedzieli dzieciom o Włoszech i panujących tam zwyczajach (także tych związanych z Bożym Narodzeniem), pokazali wiele pięknych zdjęć i poczęstowali przedszkolaki migdałami, które rosną w ich własnym ogrodzie. "Krasnale" słuchały i oglądały wszystkie przygotowane materiały z wielkim zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że pani Beatka i pan Dario jeszcze kiedyś nas odwiedzą.
Jak co roku do naszego przedszkola zawitali policjanci, by spotkać się z przedszkolakami. Tematem spotkania było utrwalenie zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w domu, w sklepie i w przedszkolu. Pani policjantka przypomniała podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Następnie wytłumaczyła, jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własnie i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w chwilach zagrożenia. Pani policjantka zademonstrowała również jak zachować się podczas ataku psa. Dzieci uważnie i z wielkim zainteresowaniem słuchały zaproszonych gości, wykazały się dużą wiedzą i wiele z nich zgłosiło chęć bycia policjantem w przyszłości. Życzymy wytrwałości w postanowieniu:)
10 grudnia br. odbyły się w naszym przedszkolu po raz kolejny warsztaty wokalno-taneczne "Do góry nogami" oraz warsztaty tańca nowoczesnego dla dzieci "Taneczne Hulanki". W zajęciach wzięły udział nauczycielki wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej. Warsztaty prowadziła pani Agnieszka Loska - rytmik, choreograf, właścicielka Studia Tańca "Rytm" w Tychach. Zaprezentowane układy taneczne i piosenki, scenariusze uroczystości z pewnością wzbogacą warsztat pracy nauczycielek.
Jak co roku z wielką niecierpliwością i utęsknieniem wszystkie dzieci czekały na pojawienie się niezwykłego gościa. Już dużo wcześniej, specjalnie dla niego, uczyły sie wierszy i piosenek by móc go jak najładniej przywitać. I przyszedł... Z wielkim workiem pełnym prezentów zapukał do przedszkolnych drzwi długo oczekiwany... Mikołaj! Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe i rozpromienione. Wszystie dzieci otrzymały paczki - a w nich dla każdego coś dobrego. Oczekiwana cały rok wizyta Mikołaja minęła w miłej atmosferze i przyniosła wszystkim wiele radości. Na zakończenie każde dziecko zrobiło sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie.
2 grudnia 2016 r. najmłodsze przedszkolaki z grup "Biedronki" i "Tygryski" udały się do Teatru "Maska" w Rzeszowie na spektakl "Najmniejszy samolot na świecie". Bohaterem historii był samolot - taki, jakich wiele, tylko nieduży; właściwie to zupełnie mały, a wręcz najmniejszy na świecie. Jego koledzy - duże i trochę zarozumiałe samoloty - często dokuczały mu z tego powodu. Małemu samolotowi było bardzo przykro, kiedy od ciągle zajętych "bardzo ważnymi sprawami" kolegów słyszał, że taki mikrus do niczego się nie nadaje. Kiedy już prawie im uwierzył, że "mały" to znaczy "nieważny", spotkał największego psa na świecie. Wówczas okazało się, że to właśnie on, tylko on - maleńki samolot, którego jeden bardzo niesympatyczny kolega nazwał "komarem ze śmigłem", może pomóc największemu i bardzo nieszczęśliwemu psu. Spektakl uświadomił dzieciom, że każdy z nas jest ważny i może dokonać wielkich rzeczy, jeśli tylko uwierzy w siebie i będzie pamiętał, że czasem wmawiamy sobie, że wszystko przepadło, zamiast spróbować poszukać wyjścia z trudnej sytuacji. Wyjścia, które mamy często na wyciągnięcie ręki.
Grudzień jest miesiącem, który w naszym przedszkolu kojarzy się nie tylko ze Świętami Bożego Narodzenia, Świętym Mikołajem, ale także ze Świętą Barbarą i obchodami górniczego święta. Kilka dni przed "Barbórką" obchodziliśmy w grupie "Motylki" Dzień Górnika. Dzięki zajęciom dzieci dowiedziały się, że jest to trudny i ciężki zawód, którego wykonywanie wiąże się z wielkim trudem i niebezpieczeństwem. "Motylki" omawiały właściwości fizyczne węgla poprzez zabawy badawcze, dowiedziały się o produktach, w których skład wchodzi węgiel, wymieniały elementy stroju galowego i codziennego górnika, a także poznały historię patronki górników - Świętej Barbary. Na pamiątkę tego dnia dzieci wykonały czapkę górniczą z pięknym pióropuszem.
Wszyscy wiemy, że Andrzejki są tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. W odległych czasach wierzono, że dzień 30 listopada otwiera drzwi do nieznanej przyszłości. W naszym przedszkolu andrzejkowe wróżby odbyły się w środę 30 listopada w grupie "Misiów". Atmosfera od samego rana była gorąca. Podekscytowane dzieci nie mogły doczekać się rozpoczęcia zabawy. Przedszkolaki dowiadywały się, co może zdarzyć się w ich życiu w niedalekiej przyszłości oraz miały okazję posłuchać wróżb odczytywanych ze szklanej kuli, rzucać monetą do wody, aby spełniły się ich marzenia. Nie mogło też zabraknąć wróżenia z butów. Kiedyś wróżbę ustawiania butów do drzwi stosowały niezamężne panny, chcąc dowiedzieć się, która z nich pierwsza wyjdzie za mąż. Wróżby-konkursy były wielką atrakcją. Andrzejkowe spotkanie zachowało swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie...
28 listopada nasze przedszkole odwiedził pisarz, malarz i fotograf Wojciech Ulman z Zaczernia, autor książek dla dzieci i młodzieży. Pisarz zaprezentował tomiki swoich wierszy oraz przedstawił kilku bohaterów swoich książek. Pan Wojciech jest miłośnikiem przyrody, dlatego też w swojej książeczce pt. "Moje zwierzaki" opisał historie związane ze zwierzątkami, które spotkał na swojej drodze. Autor przeplatał czytanie fragmentów utworów anegdotami ze swego życia oraz ciekawymi ćwiczeniami ruchowymi, w których dzieci chętnie brały udział. Przedszkolaki miały okazję posłuchać opowieści pisarza oraz pooglądać jego piękne fotografie, przedstawiające głównie przyrodę. Dzieci podziwiały zdjęcia przedstawiające motyle, kropelki rosy, czy spadające krople wody. Przedszkolaki zadawały pytania, z zainteresowaniem słuchały wierszy, a w nagrodę za prawidłowe odpowiedzi otrzymały od autora książeczki z dedykacją i autografem.
25 listopada przedszkolaki obchodziły "Dzień Pluszowego Misia". Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami. Bardzo miłą niespodzianką były odwiedziny znanego wszystkim dzieciom misia - Kubusia Puchatka i jego przyjaciela Tygryska. Wszystkie dzieci w dobrych humorach bawiły się rozwiązując zagadki, tańcząc przy kubusiowych piosenkach. Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe święto zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.
25 listopada był dla "Krasnali" dniem wyjątkowym. Podczas zajęć przedszkolaki odbyły bowiem podróż w nieznane - do Indii. Podczas drugich już zajęć podróżniczych poznali m.in. flagę, godło, położenie na mapie świata, najważniejsze zabytki czy florę i faunę Indii. Dzieci oglądały typowe stroje indyjskie, słuchały muzyki i podziwiały tańce. Spróbowały także typowej dla tamtych rejonów potrawy - hummusu, oraz rozpoznawały przyprawy, z których Indie słyną. Na koniec dzieci zrobiły prace plastyczne - piękne indyjskie słonie, które z pewnością przyniosą "Krasnalom" dużo szczęścia. Przedszkolaki już nie mogą się doczekać kolejnej wyprawy palcem po mapie.
21 i 23 listopada przedszkolaki z grup "Smerfy", "Krasnale", "Motylki", "Misie" udały się na wycieczkę autokarową do Fabryki Bombek Choinkowych "ROMEX" w Rzeszowie. Przedszkolaki mogły obserwować proces produkcji ozdób choinkowych. Zobaczyły jak powstają te delikatne cudeńka od samego początku. W pierwszym etapie dzieci zapoznały się z procesem dmuchania bombek w dmuchalni szkła. Przedszkolaki były bardzo zaskoczone, iż robi się je ze zwykłego, przezroczystego szkła, które pod wpływem nagrzewania stawało się miękkie i gotowe do nadmuchiwania zupełnie jak balonik. Następnie dzieci zapoznały się z etapem "srebrzenia", gdzie bombka uzyskiwała podkład potrzebny do dalszych etapów zdobienia. Potem udały się do najciekawszej sali - dekoratorni. Tu powstają prawdziwe dzieła sztuki. Wszystkie bombki malowane są ręcznie. Praca ta wymaga niezwykłej precyzji, cierpliwości i artyzmu. Po wyjściu z dekoratorni czekała je wizyta we wzorcowni i sklepie, gdzie obejrzały gotowe bombki wyprodukowane w fabryce. Od ich barw i pięknych wzorów aż mieniło się w oczach. A na pamiątkę z wizyty w tym zaczarowanym miejscu każde dziecko otrzymało bombkę z wypisanym własnym imieniem. Wycieczka do tego miejsca niewątpliwie wprowadziła nas w świąteczny nastrój. Tegoroczne święta będą na pewno wspaniałe, bowiem na choinkach dzieci zawisną ich piękne, kolorowe bombki.
Kolejni rodzice przyłączyli się do akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Tym razem mama Gabrysi i Karolinki z grupy "Motylki" p. Anna Kłosowicz i p. Kamila Stadnicka przeczytały przedszkolakom przyniesione przez siebie bajki i legendy. Wszystkie przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały ich treści. Codzienne czytanie, obcowanie z literaturą, z poezją bardzo uwrażliwia dzieci, wspiera ich rozwój emocji, dostarcza wielu bodźców do rozwoju wyobraźni oraz rozbudza u najmłodszych zainteresowania czytelnicze. Bardzo dziękujemy za poświęcony nam czas.
17 listopada przedszkolaki z grupy "Motylki" i "Misie" odwiedziły pani Ola i pani Madzia - pracowniczki Urzędu Statystycznego w Rzeszowie. Panie przeprowadziły ciekawe zajęcia edukacyjne pt: "Statystyka dla Smyka". Podczas zajęć dzieciom towarzyszyła śmieszna i kolorowa maskotka Guś, która zapraszała do zabawy i pomagała przedszkolakom w liczeniu kolegów i koleżanek w grupie. Panie opowiedziały o swojej pracy, o tym, że statystycy liczą prawie wszystko, m.in. ludzi, zwierzęta, samochody, domy, szkoły, przedszkola itd. Następnie dzieci samodzielnie tworzyły wykresy, na których wybierały i układały na osiach to co najbardziej lubią jeść m.in.: lody, truskawki, jabłka, banany, cukierki. Dzięki tej zabawie dzieci same zauważyły, który ze smakołyków lubią najbardziej, a który najmniej. Przedszkolaki zabawiły się również w ankieterów, zadając naszym pracownikom pytania. Dzięki temu poznały pracę ankieterów statystycznych oraz dowiedziały się o przeprowadzanych przez Urząd Statystyczny badaniach. Na zakończenie zajęć otrzymały słodkie upominki. Bardzo serdecznie dziękujemy paniom za poświęcony nam czas.
Gościem, który w listopadzie odwiedził dzieci z grup: "Biedronki", "Tygryski" i "Smerfy" był pan listonosz. Jego wizyta zbiegła się z naszym tematem dydaktycznym "Poznajemy zawody". Przedszkolaki zapoznały się z wykonywaną przez listonosza pracą, oraz charakterystycznymi cechami w jego wyglądzie (granatowy mundur, czapka). Z wielkim zainteresowaniem oglądały zawartość ciężkiej torby. Pan listonosz w ciekawy sposób przedstawił maluchom "etapy wędrówki listu" i powiedział jak zaadresować list do Świętego Mikołaja. Przedszkolaki wykazały duże zainteresowanie prezentowanym zawodem. Na zakończenie wizyty dzieci dostały w prezencie koperty i kolorowanki związane z pocztą.
14 listopada, po raz pierwszy w tym roku szkolnym odwiedzili nas aktorzy z krakowskiego teatru "Art-Re" z adaptacją teatralną baśni Hansa Christiana Andersena pt "Latający kufer". To egzotyczna opowieść o synu bogatego kupca, który roztrwoniwszy cały majątek ojca, dostaje od sąsiadów kufer. Okazuje się, że podarunek jest niezwykły. Magiczny prezent przenosi chłopca do odległego kraju. Znalezienie się w nowej sytuacji wymaga od Błażeja nie lada sprytu. Wszystko komplikuje się, gdy młodzieniec zakochuje się w pięknej księżniczce... Opowieść uczy, że udawanie kogoś kim się nie jest, nie popłaca, a nawet za "niewinne" kłamstwa płaci się wysoką cenę.
10 listopada 2016 r., tuż przed obchodami Narodowego Święta Niepodległości, przedszkolaki z grupy "Tygryski" odkrywały historię drogi do wolności naszego państwa. Dzieci poznały nasze symbole i barwy narodowe, wysłuchały wiersza Władysława Bełzy "Katechizm polskiego dziecka". Następnie "Tygryski" dowiedziały się o czasach, gdy na naszej ziemi nie mogła rozbrzmiewać polska mowa i powiewać biało-czerwona flaga, kiedy trzy obce państwa dokonały rozbiorów naszego kraju i Polska na 123 lata zniknęła z mapy Europy. Na zakończenie odśpiewały hymn Polski, a do domów wróciły z biało-czerwonymi flagami.
W poniedziałek, 7 listopada, w dużej sali przedszkola odbyła się pierwsza w tym roku audycja muzyczna. W związku ze zbliżającym się Świętem Odzyskania Niepodległości, muzycy Filharmonii Podkarpackiej zapoznali przedszkolaki z utworami patriotycznymi i wojskowymi. Nasi wychowankowie mieli okazję zobaczyć z bliska trąbkę i puzon oraz przekonać się, że gra na instrumentach dętych to ciężka praca. Dzieci z wielką radością i zainteresowaniem wsłuchiwały się w prezentowane melodie. Z niecierpliwością czekamy na następną wizytę muzyków!
Każdy z nas będąc dzieckiem miał swoją ulubioną postać z bajki. Byli to bohaterowie baśni, opowiadań czy kreskówek - i właśnie oni 5 listopada mają swoje święto, gdyż wtedy obchodzimy "Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek". Wybrana data nie jest przypadkowa - to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disneya. W naszym przedszkolu dzieci z grupy "Motylki" przeniosły się z tej okazji w zaczarowany, bajkowy świat. Piosenka "Witajcie w naszej bajce" zaprosiła wszystkie przedszkolaki do wspaniałej zabawy. "Motylki" rozpoznawały tytuły bajek po wysłuchaniu czytanych fragmentów, opowiadały o swoich ulubionych bohaterach bajkowych, układały bajkowe historyjki obrazkowe, segregowały rekwizyty z bajek, bawiły się w teatr naśladując sposób poruszania i zachowania się wybranych postaci. Dzień minął po prostu BAJKOWO!
"Pasowanie na przedszkolaka" to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem. 21 października i 4 listopada 2016 r. przedszkolaki z grup "Tygryski" i "Biedronki" zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne przed swoimi rodzicami oraz zaproszonymi gośćmi - dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc wierszyki, piosenki, zabawy ruchowe. Dzieci obiecały: zgodnie się bawić w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pań i pomagać kolegom. Następnie pan dyrektor Piotr Kłęk za pomocą "czarodziejskiej kredki" dokonał uroczystego "Aktu pasowania", pani dyrektor Janina Włodyka wręczyła pamiątkowe dyplomy, a przewodnicząca Rady Rodziców, pani Małgorzata Janik, upominki. Uwieńczeniem uroczystości był słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców.
Kampania społeczna "Cała Polska Czyta Dzieciom" rozpowszechniona jest już w całym kraju. Nasze przedszkole również nie zapomina o codziennym czytaniu. Chcąc podtrzymać i rozszerzyć zainteresowania literackie przedszkolaków, 3 listopada grupę "Tygrysków" odwiedziła mama jednego z przedszkolaków, pani Kamila Stadnicka. Przeczytała kilka interesujących bajeczek. Dzieci słuchały z wielkim zaciekawieniem. Na zakończenie spotkania, w ramach podziękowań, przedszkolaki zatańczyły i zaśpiewały piosenki o tematyce jesiennej. Bardzo dziękujemy i zachęcany innych rodziców do udziału w naszej przedszkolnej akcji.
Przedszkolaki z grupy "Smerfy" miały szansę nacieszyć się urokiem polskiej złotej jesieni podczas wycieczki do lasu w Lutoryżu. Żeby nabrać sił na wędrowanie po lesie, najpierw rozpaliliśmy ognisko i upiekliśmy pyszne kiełbaski. Gdy już wszyscy się posilili, udaliśmy się na spacer po bukowo-sosnowym lesie i obserwowaliśmy piękno przyrody. Każdy przedszkolak szukał darów jesieni. Niektórzy znaleźli orzeszki bukowe, inni wyjątkowe liście, a Pani Danusia wyszukała nawet kilka ładnych podgrzybków. Gorąco zachęcamy do wędrówek po pięknych okolicznych lasach!
20 października "Krasnale", "Misie" i "Motylki" uczestniczyły w zajęciach o tematyce ekologicznej, prowadzonych przez Katarzynę Ruszałę z rzeszowskiego stowarzyszenia "Ekoskop". Podczas "Małych warsztatów ekologicznych" przedszkolaki obejrzały i czynnie uczestniczyły w przygotowanym teatrzyku kukiełkowym pt. "Liski z Lisiej Góry". Wszystkie rekwizyty zostały zrobione z odpadów. I tak z wielkiej walizki "wyskoczyła" wesoła rodzinka lisów, a dzieci poznały historię sympatycznych zwierzątek, które musiały uciekać z lasu, ponieważ ludzie zanieczyścili środowisko. To pouczające przedstawienie zwróciło uwagę na negatywne i pozytywne zachowania ludzi w stosunku do przyrody, utrwaliło wiedzę dzieci z zakresu segregacji śmieci i skutków palenia odpadów w piecach. Przedszkolaki były zachwycone i obiecały, że będą dbać o segregację śmieci w swoich domach.
Serdecznie dziękujemy przedszkolakom i rodzicom za udział w akcji "Światełko pamięci" prowadzonej przez Konsulat RP we Lwowie, Polskie Radio Lwów oraz TVP. Zebrane znicze zapłonęły w Dzień Wszystkich Świętych na cmentarzach: Łyczakowskim i Orląt Lwowskich. Dzięki tej akcji Polacy ze Lwowa mogli zapalić znicze na wszystkich polskich grobach, także tych zapomnianych i bezimiennych.
Dnia 10 października przedszkolaki z grup: "Smerfy", "Krasnale", "Motylki" i "Misie" odbyły wycieczkę autokarową do Centrum Zabaw "Fantazja" w Rzeszowie. Celem wyjazdu było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji w przestrzeni, a także integracja dzieci z grup przedszkolnych. W kolorowo ozdobionej sali zabaw dzieci spędziły 2 godziny. Największym powodzeniem cieszyły się zjeżdżalnie, basen wypełniony kolorowymi piłkami oraz ścianka do wspinania. Wiele radości dzieciom sprawiły trampolina i samochody, którymi maluchy pokonywały liczne trasy. Przedszkolaki bawiły się wyśmienicie, miały okazję wykazać się zręcznością, zwinnością oraz sprawnością fizyczną. Dwugodzinny pobyt szybko dobiegł końca i nadszedł czas pożegnania z tym magicznym, bajkowym miejscem. Taki wyjazd to znakomity sposób na wesołe wypełnienie czasu naszym milusińskim.
W grupie "Smerfy" powstały niezwykłe stworki, tym razem zrobione z warzyw. Pomysłowość przedszkolaków znowu nas zaskoczyła, niektórym stworkom zostały nadane imiona. Wspólna praca przedszkolaków i wychowawczyń przyniosła dużo radości i dumy z otrzymanych efektów.
Koniec wakacji i początek jesieni to czas przygotowań do zimy i robienia zapasów. W naszym przedszkolu przedszkolaki z grupy "Smerfy" zapoznały się ze sposobem i etapami kiszenia kapusty. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem kroiły kapustę, a następnie przyglądały się, w jaki sposób należy ją umieścić w specjalnym glinianym naczyniu. Panie wychowawczynie jak zwykle mogły liczyć na pomoc swoich podopiecznych.
30 września obchodziliśmy w grupach "Tygryski" i "Smerfy" "Dzień Chłopaka". Dla przedszkolaków był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy. Dzieci wzięły udział w licznych konkurencjach i bawiły się przy muzyce. Dziewczynki oczywiście złożyły swoim kolegom najlepsze życzenia, zaś chłopcy na pamiątkę otrzymali wspaniałe korony. Wspólne świętowanie w doskonały sposób posłużyło dalszemu poznaniu i integracji grup.
Sezon na pyszne owoce trwa! W ostatnim tygodniu września dzieci z "Biedronek", "Tygrysków", "Smerfów" i "Krasnali" rozmawiały o jabłkach, gruszkach, śliwkach oraz innych słodkich i zdrowych przysmakach z sadu. Podsumowanie "owocowego" tygodnia było wyjątkowo smakowite - "Biedronki" i "Smerfy" samodzielnie przygotowywały pełną witamin sałatkę owocową, a "Tygryski" i "Krasnale" - przepyszny sok. Ach, co to była za uczta!
W dniu 28 października odbyło się spotkanie ze strażakiem Państwowej Straży Pożarnej - panem Łukaszem Gałuszyńskim. Nasz gość zaprezentował strój strażaka i w ciekawy sposób opowiedział o swojej pracy. Pokazał również akcesoria używane w akcjach ratowniczych, takie jak: hełm, maska gazowa, butle tlenowe. Dzieci były bardzo zainteresowane opowieścią naszego gościa. Chętnie przymierzały jego strój. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza przyczyni się do kształtowania właściwych zachowań.
We wtorek 20 września nasi wychowankowie obchodzili swoje święto - Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji panie przygotowały w salach liczne atrakcje - dzieci tańczyły, śpiewały, malowały i rysowały, brały udział w wielu zabawach i konkursach. Otrzymały też od swoich wychowawczyń drobne upominki. Obchody tego wyjątkowego dnia udały się wspaniale, radość i wesołe śmiechy towarzyszyły nam przez cały dzień. Przedszkolakom raz jeszcze składamy najlepsze życzenia i obiecujemy, że w przyszłym roku znów będziemy świętować.
W piękny, słoneczny wrześniowy dzień grupa "Motylki" obchodziła Dzień Marzyciela. To święto każdego z nas. W tym dniu nasze przedszkolaki chodziły z głowami w chmurach niczym "Dyzio Marzyciel". Mogliśmy wspólnie marzyć i bujać w obłokach. Dzieci wysłuchały opowiadania o "Marzeniach Karola", dowiedziały się, kim jest optymista, a kim pesymista. Na koniec "Motylki" zilustrowały swoje marzenia i umieściły je na swoich "Drzewkach Marzeń" Życzymy wszystkim spełnienia marzeń -tych dużych i tych małych.
Jak co roku, 1 września, po pełnych wrażeń wakacjach, witamy w naszym przedszkolu wszystkie dzieci. Maluszkom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z przedszkolem, życzymy, żeby pierwsze łezki szybko zastąpił promienny uśmiech. Średniakom i starszakom - by kolejny rok spędzony w naszej placówce pełen był ciekawych wydarzeń i wyzwań, dzięki którym przedszkolaki będą jeszcze mądrzejsze. Rodzicom i wszystkim pracownikom przedszkola życzymy owocnej współpracy. Mamy nadzieję, że rozpoczynający się rok szkolny będzie tak udany, jak lata poprzednie.
W dniach 28-29 sierpnia w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia adaptacyjne dla nowych maluszków, które od września będą chodzić do grup "Biedronki" i "Tygryski". Dzieci, które przyszły do przedszkola z rodzicami, spotkały się ze swoimi wychowawczyniami w pięknie przygotowanych salach. Tu maluchy wzięły udział w wesołych zabawach integracyjnych, mogły też wypróbować przedszkolne zabawki. Następnie panie zabrały przyszłe przedszkolaki do ogrodu przedszkolnego i na salę ruchu, gdzie dzieci korzystały z przygotowanych dla nich atrakcji, jak basen z piłkami, czy tor przeszkód. Mamy nadzieję, że dwa dni wesołej zabawy spowodują, że "Biedronkom" i "Tygryskom" łatwiej będzie rozpocząć przygodę z przedszkolem.